Dnes je 22. listopad 2024, svátek má Cecílie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Děčín Čáp černý z Českého Švýcarska byl zaznamenán v Senegalu Vytvořit článek
Čáp černý z Českého Švýcarska byl zaznamenán v Senegalu
Redakce iÚSTECKO - 29. 02. 2024    20939    0 Líbil se vám tento článek?

ČESKÉ ŠVÝCARSKO - 29.02.2024


V Senegalu byl vyfotografován čáp černý, který se vylíhl v Českém Švýcarsku. Jedná se o dosud nejvzdálenější místo, kde byl pozorován tento vzácný druh ptáka.

 

Čáp byl označen bílým kroužkem s kódem 67PP, který mu nasadili ornitologové z Českého Švýcarska v roce 2022. Tehdy byl jedním ze tří mláďat, která se vylíhla na skalním hnízdě v národní přírodní rezervaci Kaňon Labe. O dva roky později byl spatřen na pobřeží Atlantského oceánu u města Joal, asi 90 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Dakaru.

Fotografii čápa pořídil francouzský občan Jean-Marie Dupart, který je zároveň zkušeným pozorovatelem ptáků. Jeho hlášení bylo předáno Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, kroužkovací stanici Národního muzea i původním kroužkovatelům. Ti potvrdili, že se jedná o čápa z Podskalí u Děčína.

Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, vyjádřil radost z tohoto objevu: „Čápi černí, ale i sokoli stěhovaví nebo výři velcí, u nás dostávají svou šanci vyvést mláďata především díky tomu, že návštěvníci respektují jejich životní prostor a poskytují jim to základní, co ze strany člověka poskytnout lze. A to je klid. Pak také můžeme společně sdílet radost, třeba právě z poznatků o dalších životních cestách zdejších mláďat.“

Čápi černí jsou tažní ptáci, kteří se vydávají na jih dvěma směry, přes Pyreneje nebo přes Balkán. Jejich zimoviště se nacházejí v jižní Evropě, Blízkém východě nebo Africe. Zajímavostí je, že mláďata si trasu vybírají samostatně, bez vedení rodičů. V případě čápa z Podskalí se jedná o vůbec první hlášenku z Afriky.

V březnu začíná doba ochrany hnízdišť čápů černých a dalších zvláště chráněných druhů ptáků, které hnízdí v národním parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. Správa Národního parku vyhlašuje dočasně chráněné plochy, kde je omezen vstup návštěvníkům, aby se nerušilo hnízdění. Hnízdiště jsou označena informačními tabulkami a páskami. Opatřením nedochází k žádnému omezení průchodu po značených turistických trasách. S ochranou hnízdišť pomáhají dobrovolní strážci i horolezci, kteří se vyhýbají hnízdním lokalitám.

Zdroj: NPČS

Foto: Jean-Marie Dupart, Snímek čápa černého z Českého Švýcarska, pořízený dne 19. 2. 2024 v Senegalu.




Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu