TEPLICE - 28.2.2023
Letošní rok bude pro venkovní expozici znamenat několik změn, kterých už si návštěvníci mohli všimnout v předchozím roce kvůli probíhajícím přípravám.
Aktuálně se pracuje na rekonstrukci východoasijského háje, který pohltila džungle z bambusu a nepřidaly tomu ani v předchozích letech teplá léta. „Nyní je připraven projekt na rekonstrukci této části, která proběhne v letních měsících letošního roku,“ avizuje ředitel zahrady Petr Šíla. Ústředním motivem a hlavním tahákem bude zbrusu nové jezírko s bublajícím potůčkem, které návštěvníky zavede do dalekých lesů východní Asie. Celou částí bude procházet šlapáková cesta a umožní tak bližší vhled do pěstovaných rostlin. „Naší starobylou jabloň doplní třešeň chloupkatá, v podrostu budou vlhkomilné lesní rostliny, nádherné prvosenky či hortenzie. Nebudou chybět ani bambusy, které odcloní ruch města a zajistí návštěvníkům příjemný klid,“ sděluje kurátor zahrady Jan Ptáček. Práce zahrnuje terénní úpravy, vytvoření základní kostry expozice, vybudování jezírka s potůčkem a zabudování nové cesty. „Na podzim a hlavně pak na jaře roku 2024 bude probíhat intenzivní výsadba,“ dodává kurátor zahrady.
Tím ovšem rekonstrukcím nebude konec. Cestou od nového východoasijského háje k pergole vznikne zbrusu nová skalka. Nynější expozice devaterníků spíše stagnovala, a proto bude expozice zcela přebudována. Na ní pak naváže záhon se sbírkou stálezelených, a tedy i přes zimu atraktivních dlužich (Heuchera).
Dobudovány budou skalky v okolí skalničkového skleníku. Zde by měla postupem času vzniknout expozice horských rostlin Evropy, ohrožených rostlin České republiky a Českého středohoří. „Na těchto projektech spolupracujeme v rámci Unie botanických zahrad České republiky a díky nedávno podepsané smlouvě i s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky,“ říká kurátor Jan Ptáček. A dodává: „V minulém roce jsme se snažili podat mezinárodní grant u BGCI (organizace Botanic Gardens Conservation International, jíž je BZT členem) právě na ex situ konzervaci ohrožených rostlin a přípravu zázemí pro pěstování těchto rostlin, ale neuspělo 70 % projektů včetně toho našeho.“
Již nyní kvetou ve venkovní expozici první jarní cibuloviny – talovíny, krokusy, drobné skalkové kosatce. Kvetou lísky a samčí šištice plné pylu se objevují např. na tisu. Příroda se pomalu probouzí a nezbývá než vyrazit obdivovat naše venkovní sbírky. „Předem se omlouváme našim návštěvníkům, že některé expozice neuvidí v plné parádě, ale díky rekonstrukci vznikne další prostor k objevování tajů přírody,“ uzavírá svými slovy ředitel Petr Šíla.
Zdroj a foto: Botanická zhrada Teplice