Dnes je 22. říjen 2024, svátek má Sabina
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Teplice Botanická zahrada Teplice navazuje na svoji úspěšnou expediční činnost Vytvořit článek
Botanická zahrada Teplice navazuje na svoji úspěšnou expediční činnost
Redakce iÚSTECKO - 24. 12. 2022.    6618    0 Líbil se vám tento článek?

TEPLICE - 24.12.2022

Botanické zahrady jsou instituce, jejichž jedna z funkcí je i ta vědecká. Vědecká funkce se u botanických zahrad prezentuje zejména formou ucelené sbírky rostlin z celého světa a základním výzkumem, jehož výsledky se publikují v odborných časopisech.

Pro botaniku je často důležité začínat prací právě v terénu, neboť tam je možnost poznat rostliny v jejich přirozeném prostředí. Botanická zahrada Teplice se dosud účastnila expedic na Sokotru v roce 2003 společně s Lesnickou fakultou Mendelovy Univerzity v Brně a do Chile mezi lety 2010 až 2015, které znamenaly pro botanickou zahradu mnoho. Zisk rostlin původem z přírody je pro botaniky nesmírně důležité, neboť takovéto rostliny mají přidanou hodnotu lokalizace a lze je využít v základním výzkumu. V rámci střední Evropy se v naší botanické zahradě jedná o jednu z největších sbírek chilské flóry, větší je pak v Královské botanické zahradě v Edinburgu, která se na flóru jižních částí Jižní Ameriky specializuje.

Proto jsem nesmírně rád, že Botanická zahrada Teplice pokračuje ve vědecké a expediční činnosti, a že v lednu 2023 bude moci proběhnout terénní výzkum v Chile,“ říká její ředitel Petr Šíla. Šestá expedice do Chile proběhne ve spolupráci s Katedrou botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Universidad de Chile v Santiagu. Spolu s botanickou zahradou se ji zúčastní i Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Expedice proběhne v oblastech podél hřebene And jižně od hlavního města Santiago de Chile. Cílem je nejenom obohacení sbírek chilských rostlin v Botanické zahradě Teplice, ale i studium konkrétních skupin rostlin včetně jejich biologie a evoluce. „Již z předchozích terénních výzkumů máme vytipované určité skupiny rostlin, které jsou z hlediska biologie velmi zajímavé, třeba pantoflíčky (Calceolaria) nebo bedrničky (Acaena). Lze je snadno pěstovat a přitom zjistit něco více o daných druzích,“ říká kurátor zahrady a účastník terénního výjezdu do Chile Jan Ptáček. Na své si samozřejmě přijdou i laici, neboť se předpokládá ještě větší zdůraznění chilské flóry a Chile obecně. Do budoucna lze předpokládat i pořádání výstavy či vydání další publikace, popularizačně vědecké články pak budou samozřejmostí. „Je tak zajištěna kontinuita pokračování odborné činnosti zahrady, kterou započal v Teplicích Jiří Haager,“ dodává Petr Šíla. Zahrada tak drží krok s kolegy v zahraničí, což je pro ní z odborného hlediska nesmírně důležité.  

Zdroj a foto: Botanická zahrada Teplice



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu